Promocja Smile
pixel
Darmowa dostawa od 70,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak spać w hamaku jesienią?

2023-10-16
Jak spać w hamaku jesienią?

Jesień to wyjątkowy okres, gdy natura ubiera się w różnorodne odcienie czerwieni i złota. To również doskonały czas na wędrówki i nocleg pod gołym niebem.

Dla wielu miłośników przyrody, spanie w hamaku jest wyborem numer jeden, ale jak przygotować się do takiej wyprawy jesienią?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się komfortowym snem na świeżym powietrzu.

1. Niezbędny sprzęt

Najważniejszym elementem jest oczywiście hamak. Jeżeli już posiadasz hamak to świetnie. Jeżeli nie, to sugerujemy wybór naszego modelu Tropical Hammock. Materiał, z którego jest wykonany to  gwarancja wytrzymałości, dzięki wykorzystaniu nylonu spadochronowego oraz potrójnie zszywanych szwów. Ten hamak jest doskonały zarówno na nocleg w lesie jesienią oraz każdą inną porą roku. W zestawie znajdziesz dwie liny zabezpieczające hamak, dwie osłony na drzewa oraz dwa stalowe karabinki do łatwego zamocowania. Ale co jest ważniejsze w biwakowaniu jesienią? Oczywiście izolacja, o której poniżej...

2. Izolacja

Izolacja hamaka od dołu jest niezwykle ważna podczas biwakowania w hamaku jesienią z kilku istotnych powodów:

Unikanie "Cold Butt Syndrome". Wśród miłośników hamaków popularnym terminem jest "Cold Butt Syndrome" (syndrom zimnej pupy). Oznacza to uczucie zimna i dyskomfortu, które pochodzi od chłodzenia dolnej części ciała w wyniku kontaktu z chłodnym hamakiem. Izolacja hamaka od dołu skutecznie zapobiega temu zjawisku, tworząc warstwę izolacyjną, która chroni pupę przed zimnem.

Zwiększenie ogólnego komfortu: Spanie w hamaku jesienią może być niezwykle przyjemne, ale tylko pod warunkiem, że jesteś odpowiednio izolowany od chłodu. Dzięki temu możesz skoncentrować się na relaksie i spokojnym śnie, a nie na próbie utrzymania ciepła.
Warto podkreślić, że izolacja od dołu nie tylko chroni przed chłodem, ale także pomaga w zachowaniu izolacji termicznej i komfortu przez całą noc. Dlatego podczas biwakowania w hamaku jesienią warto zainwestować w odpowiednią izolację, taką jak podpinka do hamaka Hammock Underblanket lub Hammock Cocoon, aby zapewnić sobie ciepłą i komfortową noc na świeżym powietrzu.

Możesz zastanawiać się dlaczego śpiwory nie są wystarczające do spania w hamaku? Otóż, śpiąc w hamaku ugniatasz śpiwór od spodu, co oznacza, że w tym miejscu w praktyce w ogóle nie ma izolacji. Śpiwór jest ważny, jeżeli chodzi o izolacje od góry, ale od dołu też coś jest potrzebne. Bardzo często spotykamy się z opinią, że gdy temperatura spada poniżej 20 stopni Celsjusza potrzebna jest izolacja od spodu. Oczywiście zależy to nie tylko od temperatury, ale i od innych czynników jak wiatr, wilgotność itp. Czy maty izolacyjne będą odpowiednie do spania w hamaku jesienią? Tak, będą. Są mniej komfortowe, bo mogą się wyślizgiwać podczas każdego ruchu, ale lepsze to niż nic.

Co proponujemy

  • Podpinka do hamaka - Hammock Underblanket. Jesienne noce mogą być zaskakująco chłodne, a podpinka do hamaka Hammock Underblanket stanowi ochronę przed tym chłodem. Bazując na technologii śpiwora, podpinka izoluje Cię od zimnego wiatru i umożliwia spokojny i przyjemny sen. To rozwiązanie, które warto mieć przy sobie podczas hamakowania jesienią.
  • Kołdra do hamaka - Hammock Quilt. W miarę jak temperatura spada, potrzebujesz dodatkowej izolacji, a Hammock Quilt to idealne rozwiązanie. Opiera się on na technologii śpiwora, ale z dodatkowymi przegubami na stopy i izolowanymi klapami, które utrzymują go na miejscu. Połącz go z podpinką do hamaka, a stworzysz kompletną warstwę izolacji, która pozwoli Ci cieszyć się ciepłem nawet w chłodne noce.
  • Kokon do hamaka - Hammock Cocoon. Otulina w pełni otacza hamak, tworząc warstwę izolacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz hamaka. Posiada pełny zamek błyskawiczny, który ułatwia dostęp do hamaka. Dzięki niemu będziesz mógł swobodnie wchodzić i wychodzić z hamaka, nawet w ciemności.
  • Tarp. Ochrona przed deszczem i wiatrem jest niezastąpiona, zwłaszcza jesienią, gdy pogoda jest zmienna. Dlatego nie zapomnij o tarpie, który pozwoli Ci uniknąć zmoknięcia i chronić się przed wiatrem.

  • Śpiwór: Oprócz izolacji hamaka, przyda się również lekki śpiwór o temperaturze komfortu przynajmniej -7 stopni Celsjusza. Dzięki niemu poczujesz się ciepło i komfortowo, nawet gdy temperatura będzie niska. Więcej o śpiworach na jesień znajdziesz we wpisie Jaki śpiwór na jesień?

Wybór odpowiedniego miejsca

 

Wybierając miejsce na rozłożenie hamaka w lesie, zwróć uwagę na kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, upewnij się, że drzewa, do których zamocujesz hamak, są stabilne i zdrowe. Nigdy nie zakładaj hamaka na drzewach, które mogą być uszkodzone lub martwe.
Kolejna sprawa to odległość między drzewami. Dzięki linom dostarczonym w zestawie z Tropical Hammock Snugpak, masz dużo elastyczności w ustawieniu hamaka. Postaraj się utrzymać hamak nisko nad ziemią, aby uniknąć zbyt dużego chłodzenia od dołu. Dobrze jest również znaleźć miejsce, które jest osłonięte od wiatru, co pomoże Ci uniknąć nadmiernego chłodzenia.

Zalety i wady spania w hamaku

Zalety:


1. Komfort: Spanie w hamaku może być niezwykle komfortowe, zwłaszcza jeśli użyjesz odpowiedniej izolacji i śpiwora.
2. Blisko natury: Jesteś otoczony przyrodą i możesz cieszyć się jej dźwiękami i zapachami.
3. Szybki montaż: Hamaki można łatwo zamontować i zdemontować, co sprawia, że są idealne na krótkie wypady.

Wady:


1. Chłodzenie od dołu: Bez odpowiedniej izolacji, hamak może skutkować chłodem od spodu.
2. Ograniczona przestrzeń: Hamaki mają ograniczoną przestrzeń w porównaniu do namiotów, co może być niewygodne dla niektórych osób.
3. Pogoda: W niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak bardzo silny wiatr, spanie w hamaku może być mniej komfortowe niż w namiocie.

 


Podsumowując, spanie w hamaku jesienią może być niesamowitym doświadczeniem, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Wybierz wysokiej jakości sprzęt, starannie wybierz miejsce na rozłożenie hamaka, i nie zapomnij o izolacji i ochronie przed deszczem. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się jesiennymi nocami w pełni.