Jak prać śpiwór?

2023-06-09
Jak prać śpiwór?

Śpiwór to niezwykle ważny element naszego ekwipunku, szczególnie podczas aktywności na świeżym powietrzu. Po pewnym czasie użytkowania nasz śpiwór może zebrać trochę brudu, potu i zapachów. W końcu przyjdzie ten czas, gdy trzeba będzie go wyprać by zapewnić odpowiednią higienę podczas kolejnych wypraw.

O co to całe zamieszanie? Kluczowym materiałem w śpiworach jest ich wypełnienie, które jest bardzo sprężyste. Gdy rozkładamy śpiwór to wypełnienie rozpręża się i to właśnie w tych przestrzeniach włókien gromadzi się powietrze, które jest właściwym izolatorem. Im wyższą sprężystość ma wypełnienie tym więcej powietrza może w sobie magazynować, a tym samym lepiej izoluje. Zatem wypełnienie jest kluczowe! I trzeba o nie zadbać, aby nie pozbawić śpiwora izolacji.

Wszystkie śpiwory Snugpak można prać ręcznie, a także w pralce. Wewnątrz każdego śpiwora znajdziesz wszytą metkę z informacją jaka forma prania jest dozwolona oraz jakie warunki należy spełnić, aby nie zniszczyć jego termicznych właściwości. Jednakże, pamiętaj, że nawet najwyższej jakości wypełnienie może utracić swoją termiczną wydajność i strukturę po serii prań, dlatego rekomendujemy, abyś nie prał śpiwora zbyt często, szczególnie przy użyciu pralki. Gdy to tylko możliwe zamiast pełnego prania zalecamy czyszczenie obu stron śpiwora przy użyciu gąbki z wodą i mydłem. Pamiętaj, że potem należy śpiwór porządnie wysuszyć zanim schowasz go do worka.

Jak prać śpiwór ręcznie

To znacznie bezpieczniejsza metoda aniżeli pranie w pralce. Zasada jest taka: najpierw najlepiej wyczyścić śpiwór gąbką, jeżeli to nie pomaga wybieraj pranie ręczne, a jako ostateczność decyduj się na pranie w pralce. Uznajmy, że czyszczenie gąbką nie przyniosło zadowalającego efektu, zatem przystępujemy do prania ręcznego. O czym musisz pamiętać:

  1. Zobacz co opisuje producent na metce śpiwora. Tam znajdziesz informację o temperaturze prania, pamiętaj by jej nie przekraczać, bo może to skutkować zniszczeniem się wypełnienia. 
  2. Nie zaleca się prania śpiwora z dodatkiem detergentu. Tutaj na pomoc przychodzą specjalne środku do prania śpiworów. My polecamy środki firmy Nikwax Tech Wash.
  3. Napełnij wannę lub dużą miskę wodą dostosowując temperaturę do opisu producenta na metce. Zwykle jest to temperatura nie przekraczająca 30°C. Upewnij się, że ilość wody jest odpowiednia do wielkości Twojego śpiwora, aby mógł swobodnie się poruszać wewnątrz. Delikatnie ugniataj śpiwór, ale unikaj nadmiernego tarcia. Unikaj używania zbyt dużej siły, aby nie uszkodzić tkaniny lub wypełnienia.
  4. Spłucz śpiwór czystą, letnią wodą. 
  5. Gdy śpiwór jest odpowiednio wypłukany, delikatnie wyciśnij nadmiar wody. Unikaj silnego ściskania lub wykręcania, ponieważ może to uszkodzić wypełnienie. Następnie rozwieś śpiwór na lince, najlepiej na powietrzu. Upewnij się, że jest to miejsce dobrze wentylowane i chronione przed bezpośrednim słońcem.

Jak prać śpiwór w pralce

Jeżeli decydujesz się na pranie w pralce przestrzegaj poniższych instrukcji:

  1. Po pierwsze, pranie śpiwora nie może być realizowane w każdej pralce. Upewnij się, że dysponujesz wystarczająco dużą pralką by Twój śpiwór się w niej zmieścił. Podczas prania śpiwór nie powinien być za bardzo ściśnięty. Nie zaleca się stosowania detergentów, dlatego powinieneś wyczyścić szufladę na płyn, by mieć pewność, że detergent nie zniszczy Twojego śpiwora.
  2. Zapnij wszystkie zamki śpiwora i upewnij się, że przed uruchomieniem pralki wszystkie sznurki są całkowicie umieszczone w maszynie i nie są uwięzione w drzwiach pralki.
  3. Ustaw delikatny program z niską temperaturą - nigdy nie więcej niż 30°C! w domowej pralce ładowanej od przodu. Odradzamy używanie pralek ładowanych od góry, ponieważ mieszadło może uszkodzić produkt!
  4. Nie stosuj detergentów i płynów do zmiękczania tkanin, ponieważ mogą one pozostawić osad na Twoim śpiworze. Idealnym rozwiązaniem jest bezzapachowy proszek lub specjalny płyn do prania tkanin technicznych.

WSKAZÓWKA!

Używanie wkładki do śpiwora (prześcieradła), którą można prać osobno tak często, jak chcesz, wydłuży żywotność Twojego śpiwora. Niektóre z naszych wkładek do śpiworów zapewnią dodatkową warstwę komfortu i ciepła.

Wkładka Poly Cotton Snugpak

Jak suszyć śpiwór?

Nie należy używać suszaki, w celu wysuszenia śpiwora. Zamiast tego rozwieś swój śpiwór na lince w cieniu by pozwolić śpiworowi swobodnie wyschnąć.

OSTRZEŻENIE!

Suszenie śpiworów w suszarce bębnowej może spowodować uszkodzenie! Może się to zdarzyć nawet przy ustawieniu niskiej temperatury, jeśli śpiwór jest pozostawiony w suszarce zbyt długo lub nie ma wystarczająco dużo miejsca, w którym mógłby się swobodnie obracać. Unikaj suszenia śpiwora w suszarce.

 

Jak impregnować śpiwór?

We wszystkich naszych śpiworach stosujemy impregnację DWR. Okresowa impregnacja, a szczególnie jej odnowienie po praniu jest wskazane. Zalecamy uzywanie impregnatów firmy Nikwax, które doskonale współpracują z tkaninami które stosujemy.

 

Jak przechowywać śpiwór?

Pamiętaj, by nie przechowywać śpiwora w worku kompresyjnym przez długi czas. Zerknij na nasz wpis jak przechowywać śpiwór, gdzie dowiesz się więcej.

pixel