Promocja Smile
pixel
Darmowa dostawa od 70,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest przemakalność

Niezależnie od tego, jaką warstwę izolacyjną nosisz, nie może dziwić, że wszystkie ubrania z PTFE w końcu „przemokną” podczas długotrwałych i obfitych opadów deszczu lub w cieplejszych warunkach, gdy nastąpi wzrost wilgotności. Zwilżanie jest zasadniczo gromadzeniem się kondensatu na wewnętrznej stronie wodoodpornych warstw, co zapobiega parowaniu i przenoszeniu wilgoci do atmosfery.

Wilgotność to ilość niewidzialnej pary wodnej zawartej w atmosferze.

Istnieją dwa kluczowe elementy warunkujące przemakanie odzieży:

1. po pierwsze, zdolność warstwy wodoodpornej (PTFE) do odprowadzania ciekłej wody z membrany, a najlepiej osiągnąć to poprzez nałożenie na odzież zewnętrzną trwałego środka hydrofobowego (DWR), który zapobiega gromadzeniu się wody, umożliwiając spływanie kropli deszczu;

2. po drugie, wilgotność względna i temperatura między wewnętrzną i zewnętrzną warstwą odzieży będą miały wpływ na zdolność transportu pary wodnej (potu) z warstw odzieży do atmosfery.

Większość 2- i 3-warstwowej wodoodpornej odzieży PTFE ma wykończenie DWR, które zatrzymuje wodę i zapobiega nasycaniu materiału zewnętrznego lub wierzchniego. Oddychająca warstwa PTFE jest chroniona przez materiał wierzchni i wewnętrzny. Jeśli impregnacja DWR z czasem się zużyje, tkanina zewnętrzna nasyci się i uniemożliwi membranie PTFE transport pary wodnej z wnętrza odzieży do atmosfery. Nawet jeśli nie pada już deszcz, wilgotność względna warstwy zewnętrznej wynosi 100% i zapobiega parowaniu przechodzącemu przez materiał. Więc nawet jeśli konserwacja zewnętrznej wodoodpornej odzieży poprzez regularne stosowanie DWR zapobiegnie nasyceniu warstwy zewnętrznej i nasyceniu warstw PTFE, podczas ulewnych deszczy nagromadzenie wilgoci wewnątrz oddychającej warstwy ostatecznie zmoczy warstwy izolacyjne. Jest to dobry powód, aby użyć syntetycznej izolacji, takiej jak ta stosowana w produktach Snugpak®, w tym Softie® Premier Insulation.

Wilgotność względna powietrza zależy zarówno od całkowitej zawartości wody, jak i od temperatury. Jest to ważny aspekt prognozowania pogody i wskazuje na deszcz, rosę i mgłę. Każdy wzrost wilgotności względnej powietrza zwiększy odczuwalną temperaturę podczas ruchu, ponieważ hamuje parowanie potu podczas chodzenia. Mówiąc prościej, jeśli masz na sobie Snugpak® Venture Series Smock, pot będzie przepływał przez materiały izolacji i materiał wierzchni. Nakładając na wierzch wodoodporną odzież z PTFE, zwiększy się wilgotność między ciałem a atmosferą, stąd odczucie ciepła, mimo że zewnętrzna część odzieży jest słabo ocieplona.

Zwilżenie następuje, gdy para wodna skrapla się po wewnętrznej stronie warstwy hydroizolacyjnej lub na zewnętrznej stronie warstwy izolacyjnej. Czasami spacerowicze zdejmują wodoodporną kurtkę tylko po to, by stwierdzić, że ich warstwy pośrednie są mokre, to nie jest awaria PTFE, po prostu jest to kwestia zwilżenia wewnątrz (potu).

Gdzie leży problem?

Gdy twoje wodoodporne warstwy zaczną nasycać się i nasiąkać, coraz więcej pary wodnej będzie skraplać się na wierzchu izolujących warstw pośrednich. Przy złej pogodzie i w chłodniejszych warunkach zaczniesz teraz odczuwać chłód, ponieważ para wodna skrapla się w tkaninie materiału warstwy izolacyjnej (warstw izolacyjnych). Jeśli noszone są niewystarczające lub nieodpowiednie warstwy (nieodpowiednio przepuszczające parę wodną), a warunki odbiegają od idealnych, w tym zwiększona prędkość wiatru lub niższe temperatury otoczenia, ryzyko hipotermii szybko staje się problemem.

Twój system warstw powinien utrzymywać warstwę przy skórze suchą i przenosić wilgoć do warstw pośrednich.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić skutki hipotermii:

1. Upewnij się, że masz dobrze odprowadzającą wilgoć warstwę podstawową, np. koszulka z długim rękawem Snugpak® 2nd Skinz Coolmax, która pomoże odprowadzić zimny pot z dala od skóry do warstwy izolacyjnej.

2. W środowiskach wilgotnych i mokrych zamiast puchu należy zastosować izolację syntetyczną. Kiedy Softie® Premier zmoknie, nadal zachowa swoje właściwości termiczne i zapewni ciepło (ale mokro!). Puchowe ocieplenie, pierze, zbijają się w grudki, tracąc swoje właściwości termiczne, sprawiając, że jest nam zimno i mokro.

3. Jeśli masz zamki błyskawiczne na zewnętrznej odzieży wodoodpornej, rozsuń je, aby umożliwić ucieczkę nadmiaru pary wodnej i umożliwić wydajniejsze działanie membrany wodoodpornej.

4. Pocenie się sprzyja odwodnieniu, co może prowadzić do dodatkowych problemów, a także do spalania dodatkowych kalorii, zaostrzając hipotermię. Pij płyny, najlepiej ciepłe napoje, jeśli je masz, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia.

5. Jeśli masz problemy z utrzymaniem ciepła, przestań się ruszać i natychmiast szukaj schronienia nawet jeśli oznacza to postawienie schronienia lub namiotu i wydostanie się z żywiołów. W takich okolicznościach wiatr ochłodzi cię znacznie szybciej niż wilgoć. Spróbuj wysuszyć swoje warstwy, jeśli możesz i napij się gorącego naparu.

6. Zabierz ze sobą zapasowe i dodatkowe warstwy odzieży. Idealnym uzupełnieniem są spodnie Parallax. Chociaż one również mogą w końcu stać się mokre i nasycone, pomogą zatrzymać ciepło ciała i zapobiegną wystąpieniu hipotermii. Kluczem do izolacji jest zakłócenie przepływu ciepłego powietrza z warstwy izolacyjnej i bazowej; ochrona przed wiatrem jest absolutnie niezbędna, nawet w cieplejsze dni.