Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Śpiwór mumia czy kołdra?

2023-08-09
Śpiwór mumia czy kołdra?

 

 

Na rynku dostępne są dwa główne kształty śpiworów, o których na pewno już słyszałeś:

               - mumia 

               - koperta

Śpiwory w kształcie mumii charakteryzują się zwężającym się ku dołowi kształtem, który ma na celu lepsze dopasowanie się do sylwetki ciała.

Śpiwory w formie kołdry mają bardziej otwartą konstrukcję, przypominając tradycyjne kołdry łóżkowe. Śpiwór ma przeciętnie 80 cm szerokości na całej długości, możesz więc rozrzucić nogi i spać w komfortowej pozycji. Co istotne większość śpiworów Snugpak o kształcie kołdry występują z zamkiem po lewej lub prawej stronie, co oznacza, że możesz połączyć dwa śpiwory z przeciwległymi zamkami by stworzyć śpiwór podwójny (dwuosobowy). Warto przy okazji wspomnieć, że ta możliwość występuje także w śpiworach typu mumia, mianowicie w serii śpiworów Softie (3,6,9,10,12,15) i wszystkich śpiworów z serii Tactical.

Oba te kształty mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi zależy od preferencji, planowanych aktywności i warunków atmosferycznych.

Na początek przyjrzymy się śpiworom o kształcie mumii, wyłaniając ich zalety i wady.

 

 

Śpiwór typu mumia

 

Zalety

 

Śpiwory w kształcie mumii to wybór wielu entuzjastów outdoorowych przygód i wymagających warunków atmosferycznych. Ich unikalny kształt i konstrukcja zapewniają wiele zalet, które sprawiają, że są one szczególnie efektywne w różnych sytuacjach. Zobacz kilka głównych zalet śpiworów typu mumia:

 1. Doskonała Izolacja: Śpiwory w kształcie mumii zapewniają doskonałą izolację cieplną. Ich zwężający się kształt ogranicza przestrzeń wewnątrz śpiwora, którą trzeba ogrzać, minimalizując straty ciepła. Dzięki temu są one idealne do snu w niskich temperaturach, chroniąc Cię przed chłodem i mrozem.

 2. Lekkość i Kompaktowość: Śpiwory typu mumia są zazwyczaj lżejsze i bardziej kompaktowe w porównaniu do innych rodzajów śpiworów. To sprawia, że są idealne do długich wędrówek, trekkingu czy wspinaczki górskiej, gdzie oszczędność wagi i miejsca jest kluczowa.

 3. Minimalizacja Przeciążeń: Dzięki swojemu dopasowanemu kształtowi śpiwory w kształcie mumii minimalizują możliwość przemieszczania się powietrza wewnątrz śpiwora, co pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. To z kolei przyczynia się do zminimalizowania przeciążeń termicznych i niweluje występowanie zimnych miejsc.

 4. Kaptur i Wysoka Ochrona Głowy: Śpiwory mumia wyposażone są w kaptur, który można ściągnąć lub dopasować do głowy. To oznacza, że można zminimalizować straty ciepła wokół głowy, jednego z najważniejszych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło. Ten element pozwala także na regulację wentylacji, co jest szczególnie istotne w różnych warunkach.

 5. Wydajność w Ekstremalnych Warunkach: Śpiwory w kształcie mumii są skonstruowane z myślą o wydajności w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak niska temperatura, wiatr czy opady. Ich konstrukcja pomaga skutecznie utrzymać ciepło i zapewnia komfortowy sen, nawet w ekstremalnych warunkach.

 

Śpiwór Expedition

 

Wady

 

Mimo że śpiwory w kształcie mumii posiadają wiele zalet, istnieją także pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru. Oto kilka potencjalnych wad śpiworów typu mumia:

 1. Ograniczona Swoboda Ruchu: Jedną z głównych wad śpiworów w kształcie mumii jest ograniczona swoboda ruchu wewnątrz śpiwora. Ich dopasowany kształt może sprawić, że niektórzy ludzie poczują się skrępowani, szczególnie jeśli są przyzwyczajeni do większej przestrzeni w klasycznych śpiworach. Dla osób, które chcą swobodnie przekształcić się w trakcie snu, może to być nieco frustrujące.

 2. Niewielka Przestrzeń: Choć zwężony kształt śpiworów mumia jest jednym z atutów w kwestii izolacji, może to także ograniczać przestrzeń wewnętrzną. Jeśli masz tendencję do odczuwania klaustrofobii lub po prostu lubisz więcej przestrzeni wokół siebie, to taki śpiwór może Cię nieco skrępować.

 3. Regulacja Temperatury: Chociaż kaptur w śpiworze mumia pomaga w zatrzymywaniu ciepła, może być wyzwaniem w regulacji temperatury. W cieplejszych warunkach może się okazać, że kaptur jest zbyt gorący, a dostęp do świeżego powietrza jest ograniczony. 

Śpiwór zimowy Expedition o kształcie mumii

Śpiwór typu koperta (kołdra)

 

Zalety

 

Śpiwory typu kołdra, znane również jako śpiwory koperta lub kołderki, posiadają wiele zalet, które przyciągają zarówno turystów, jak i osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu. Oto niektóre z głównych zalet takich śpiworów:

 1. Lekkość i kompaktowość: Wielu śpiworów typu kołdra jest wykonanych z lekkich, co ułatwia ich przenoszenie podczas pieszych wędrówek czy podróży. Zajmują też niewiele miejsca w plecaku.

 2. Idealne na lato: śpiwory typu kołdra będą idealne w cieplejszych porach roku. Zapobiegają przegrzaniu się.
 3. Możliwość całkowitego rozpięcia: Dzięki całkowitemu rozpięciu śpiwora typu kołdra możesz stworzyć koc dla wielu osób. 

 4. Możliwość stworzenia dwuosobowego śpiwora: Większość śpiworów typu kołdra posiada zamek boczny po prawej lub lewej stronie. Takie rozwiązanie umożliwia spięcie dwóch śpiworów z przeciwległymi zamkami w celu stworzenia śpiwora dla dwóch osób.

letni śpiwór Jungle Bag o kształcie koperty

Wady

 

Śpiwory w formie kołdry, często nazywane również "śpiworami typu koperta", mają swoje zalety, ale także pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru. Przeczytaj kilka potencjalnych wad śpiworów typu kołdra:

 1. Mniejsza Izolacja w Ekstremalnych Warunkach: W porównaniu do śpiworów w kształcie mumii, śpiwory w formie kołdry mogą mieć mniejszą izolację termiczną, zwłaszcza w bardziej ekstremalnych warunkach pogodowych. Ich luźniejsza konstrukcja i większa przestrzeń wewnętrzna mogą prowadzić do większych strat ciepła, co może być problemem w niskich temperaturach.

 2. Większa Objętość: Śpiwory typu kołdra zazwyczaj zajmują więcej miejsca w plecaku niż śpiwory w kształcie mumii. To może stanowić pewien dyskomfort, zwłaszcza podczas dłuższych wędrówek lub podróży z ograniczoną przestrzenią bagażową.

 3. Trudniejsza Regulacja Temperatury: W porównaniu do śpiworów mumia, regulacja temperatury w śpiworach typu kołdra może być bardziej problematyczna. Z powodu ich otwartej konstrukcji, trudniej jest utrzymać stałą temperaturę wewnątrz śpiwora, co może prowadzić do zmian temperatury ciała w trakcie snu.

 4. Mniej Wydajne w Wietrzne Dni: Wietrzne warunki mogą wpływać na efektywność śpiworów typu kołdra, ponieważ większa przestrzeń wewnętrzna może prowadzić do większej wymiany powietrza z otoczeniem. Wiatr może łatwiej wnikać do środka, co może przyczynić się do chłodzenia ciała.

 

 

Ostateczny wybór między śpiworem w kształcie mumii a śpiworem typu kołdra zależy od indywidualnych preferencji oraz planowanych aktywności i warunków atmosferycznych. Obie te konstrukcje mają swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę.

Jeśli skupiasz się na wydajności w ekstremalnych warunkach, gdzie izolacja termiczna i minimalizacja strat ciepła są kluczowe, to śpiwór w kształcie mumii jest lepszym wyborem. Jego dopasowany kształt, kaptur i zdolność do utrzymania ciepła wokół ciała sprawiają, że jest idealny do wędrówek w niskich temperaturach i wiatrowych warunkach.

Natomiast jeśli wygoda ruchu i większa swoboda podczas snu są dla Ciebie priorytetem, a planowane aktywności odbywają się w łagodniejszych warunkach, to śpiwór typu kołdra będzie bardziej odpowiedni. Jego luźniejsza konstrukcja i możliwość otwierania śpiwora w formie kołdry dają więcej elastyczności podczas snu.

Warto również pamiętać, że oba rodzaje śpiworów mają swoje ograniczenia. Śpiwory w kształcie mumii mogą być mniej wygodne dla osób ceniących przestrzeń i swobodę ruchu, podczas gdy śpiwory typu kołdra mogą być mniej efektywne w ekstremalnych warunkach i w chłodniejszych temperaturach.

Podsumowując, wybór między śpiworem w kształcie mumii a śpiworem typu kołdra zależy od tego, co jest dla Ciebie ważne podczas aktywności na świeżym powietrzu. Warto wziąć pod uwagę własne preferencje, rodzaj aktywności, warunki pogodowe oraz komfort snu, aby dokonać najlepszego wyboru, który zapewni Ci przyjemne i bezpieczne doświadczenia na otwartej przestrzeni.

pixel