Niezbędne elementy kempingowe Snugpak dla początkujących
Zaczynasz przygodę z biwakowaniem i nie wiesz co kupić na początek. Dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy listę niezbędnego sprzętu Snugpak, która nie będzie Cię kosztować majątku, a dodatkowo posłuży przez lata.
1. ŚPIWÓR
Jaki śpiwór na początek?
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia podczas biwakowania jest odpowiedni śpiwór, który zapewni Ci komfortowy sen i ochronę przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Wśród wielu dostępnych marek i modeli, Snugpak zyskał sobie uznanie jako renomowany producent wysokiej jakości śpiworów. W tym artykule przedstawimy kilka popularnych modeli śpiworów Snugpak, które są idealne dla początkujących biwakowiczów.
Na początek, warto rozróżnić dwa typu śpiworów, mianowicie śpiwór typu kołdra (prostokątny kształt) oraz mumia (kształt zwężający się do dołu). Pierwszy z nich można w pełni rozpiąć i połączyć z innym. Tutaj pamiętaj, że jeden ze śpiworów powinien mieć zamek po lewej stronie, a druki po prawej. Ten rodzaj śpiwora zapewnia dużo miejsca wewnątrz i nieskrępowanie ruchów w nocy. Minusem jest jego przestrzeń po spakowaniu. Jeżeli podróżujesz sam, to polecamy śpiwory o kształcie mumii, dlatego, że są bardziej dopasowane do budowy ciała. Pomimo mniejszej możliwości ruchów w porównaniu do śpiwora typu kołdra, Twoje ciało ogrzeje się szybkiej i utrzyma temperaturę na dłużej. Dobrze, przejdźmy do konkretów! Seria przeznaczoną na początek biwakowania jest seria Base Camp. To zestawienie śpiworów przeznaczonych na wszystkie pory roku. Poniżej nasze propozycje śpiworów dla początkujących w zależności od pory roku:
Nasza propozycja letniego śpiwora to śpiwór Jungle Bag. Zajmuje niezwykle mało miejsca, a odpowiedni będzie dla temperatury do 7°C. To wystarczająco na polskie warunki latem. Jeżeli wybierasz się za granice sprawdź jakie temperatury panują w danym miejscu w nocy. To bardzo istotne! W czym śpiwór Jungle Bag będzie lepszy od innych śpiworów na lato? Otóż posiada wbudowaną moskitierę. To dodatkowe zabezpieczenie przed insektami, które mogą uprzykrzyć życie latem. Pewnie się zastanawiasz w jaki sposób opadająca moskitiera zapewnia ochronę twarzy... To fakt, uparty komar może się przez nią przebić, gdy moskitiera leży na twarzy. Dobrym rozwiązaniem jest założenie czapki z daszkiem, która stworzy dystans między moskitierą a twarzą. Pamiętaj, że to dodatkowa cecha, która nie dodaje dużo do wagi, a może pomóc. Nie wspominając o innych nielatających insektach...
A co z kształtem śpiwora Jungle Bag? To kołdra! W przypadku śpiwora na lato taki kształt bardzo dobrze się sprawdzi. Temperatury zwykle nie spadają zbyt nisko, aby konieczne było ścisłe zatrzymywanie ciepła w śpiworze. Jeżeli podróżujesz z drugą połówką możesz połączyć dwa śpiwory ze sobą, bo występują w wersji z lewym i prawym zamkiem.
Ostatnia cecha istotna na letnie warunki to antybakteryjny materiał śpiwora Jungle Bag. Zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
A to wszystko w bardzo rozsądnej cenie. My jesteśmy na tak!
Na wiosnę proponujemy śpiwór Navigator z serii Base Camp, zaprojektowanej specjalnie z myślą o początkujących biwakowiczach.
Śpiwór dostępny jest w dwóch kolorach: oliwkowym i niebieskim. Prostokątny kształt śpiwora będzie idealny na wiosenne warunki.
Model Navigator nadaje się do połączenia go w dwuosobowy śpiwór, mając do dyspozycji dwa śpiwory z przeciwległymi zamkami - prawym i lewym. Zamek w poziomie i pionie umożliwiają pełne dopięcie w dwuosobowej konfiguracji.
Całość umieszczono w worku z pasami kompresującymi, aby zajmował jak najmniej miejsca podczas podróży.
Jesienią, gdy temperatura spada przyda się coś cieplejszego. Śpiwór Sleeper Lite to nasz faworyt na jesienne warunki. To cieplejsza wersja modelu Navigator, ale też o innym kształcie.
Gdy robi się chłodniej śpiwory o kształcie mumii będą znacznie lepszym wyborem. Dlaczego? Bo bardziej przylega do ciała, co minimalizuje straty ciepła. Materiał zewnętrzny jest przyjemny w dotyku, a dodatkowo chroni przed wilgocią.
Co wyróżnia śpiwór Sleeper Lite? Otóż posiada wszytą listwę termiczną w okolicy ramion, co jeszcze lepiej ochroni Cię przed utratą ciepła. Zamek nie dość, że jest dwukierunkowy, co ułatwia zapinanie, to dodatkowo też zakryty jest od wewnątrz listwą termiczną.
Naszym ulubionym rozwiązaniem jest listwa zapobiegająca zacinaniu się zamka. Doświadczyłeś kiedyś wcinającego się materiału w zamek? To potrafi być frustrujące! Wybierając model Sleeper Lite możesz być pewien, że zamek zapnie się płynnie.
Wyprawy zimowe wymagają specjalnego sprzętu. To już nie tylko dbanie o komfort, ale także i zdrowie.
Naszym ulubieńcem na zimowe wyprawy dla początkujących jest śpiwór Sleeper Extreme. Ten model będzie idealny do temperatury -7°C, biorąc pod uwagę, że będziesz spać w namiocie, na macie i w odzieży termicznej.
Na zimę śpiwór o kształcie mumii to obowiązek! Ten kształt umożliwi zatrzymanie zmagazynowanego ciepła na znacznie dłużej.
Podobnie jak w naszej propozycji na jesień, model Extreme ma także wbudowaną listwę termiczną w obszarze ramion i przy zamka. To zabezpieczenie przed wychłodzeniem. Kaptur także możesz docisnąć i dopasować do kształtu głowy, by było jeszcze cieplej. Listwa przeciw zacinaniu się zamka oczywiście w gotowości.
2. NAMIOT
Jaki namiot na początek?
To pytanie jest bardziej skomplikowane aniżeli kwestia śpiworów, bo oprócz pory roku ważne jest to w ile osób chcesz podróżować. Dla lubiących samotność śpiwór jednoosobowy to znakomity wybór, bo zajmuje mało miejsca i jest lekki. Jeżeli natomiast masz zamiar podróżować z kimś i to w zimowych warunkach koniecznie czytaj dalej!
Najlepszy namiot jednoosbowy Snugpak na początek
Propozycja to namiot Ionosphere, który ma wystarczająco miejsca by pomieścić także Twój bagaż. Namiot sprawdzi się w każdej porze roku, jednak na typowo zimowe warunki proponujemy model poniżej. Co takiego ma namiot Ionosphere, że warto go wybrać na jednoosobową wyprawę? Cech jest kilka, zacznijmy od rozmiaru po spakowaniu. Skompresowany namiot to rozmiarowo zaledwie tyle co niecałe dwie butelki wody. Nie to, żeby woda nie była potrzebna, to tylko porównanie :). Do tego bardzo łatwo się rozkłada. Najpierw rozłóż moskitierę, to wewnętrzna warstwa namiotu, a potem nałóż tropik. Nie potrzeba doświadczenia by dobrze to zrobić. Wysoka wodoodporność i niesporofilowa konstrukcja nie zawiodą Cię w terenie. Jeżeli podróżujesz motocyklem czy z plecakiem to rozważ zakup tego właśnie modelu.
Najlepszy namiot zimowy
Tutaj nie mamy wątpliwości by wyjść z propozycją serii namiotów Scorpion. Namioty z serii Scorpion zostały zaprojektowany do użytku w zimowych warunkach. Występuje w wersji 2 i 3 osobowej. Tutaj mała, acz niebywale istotna, uwaga: projektując ilość miejsca na każą osobę producent nie był zbyt szczodry. Mianowicie, my proponujemy by dla jednej osoby z dużym bagażem wybrać model Scorpion 2, a dla dwóch osób model Scorpion 3. Chyba, że możesz przechować swój bagaż w przedsionku, wtedy kieruj się ilością osób podaną przez producenta. Rozkładanie namiotu to pestka, tutaj jest podobnie jak w wymienionym powyżej modelu Ionosphere. Na pierwszy rzut leci moskitiera, potem tropik. Voilà!
Istotne by wspomnieć, że otwory wentylacyjne można zakryć, gdyby było na prawdę zimno. Kształt namiotu zaprojektowano tak by był odporny na silne podmuchy wiatru.
Wiemy, że cena namiotu nie jest najniższa, szczególnie, że Snugpak ma w swojej ofercie także tańszy model Journey. Ale! Jeżeli porównasz cechy modelu Scorpion z zimowymi namiotami innych producentów, to przekonasz się, że cena jest bardzo konkurencyjna.
3. MATA / KARIMATA
Jaką matę wybrać na początek?
Jaka mata/karimata na początek? Czy można pominąć karimatę podczas spania pod namiotem? My nie polecamy, bo karimata to idealny izolator. Nie wspominając już o tym, gdy chcesz podróżować wiosną, jesienią czy zimą.
Jeżeli planujesz biwaki latem, to klasyczna karimata piankowa na pewno zda egzamin. Jeżeli natomiast chcesz spać pod namiotem w innych porach roku rozważ koniecznie wybór maty samopompującej. Snugpak w swojej ofercie ma kilka modeli mat samopompujących. Sprawdzą się we wszystkich porach roku. Tutaj mała uwaga, gdybyś chciał używać jakiejkolwiek maty samopompującej podczas bardzo niskich temperatur, miej świadomość, że może pękać. Na ekstremalnie niskie temperatury mamy proponujemy Matę Antarctic. Ale nie o niej tu mowa, bo zakładamy, że jako początkujący biwakowicz nie będziesz podróżował w ekstremalnych warunkach.
Zatem, odpowiadając na pytanie, jaka mata samopompująca będzie najlepsza na początek przygody z biwakowaniem, odpowiadamy Mata samopompująca Maxi. A to dlaczego?
- pełen rozmiar - możesz nie wiedzieć, że różni producenci projektują maty w pełnym wymiarze, odpowiednim dla dorosłego mężczyzny, oraz takie, które mają tylko izolować korpus ciała. Obie wersje mają swoje zalety i zastosowanie. Ważne byś to sprawdził przed dokonaniem zakupu. Mata Maxi ma 183 cm długości.
- grubość 2,5 cm – niweluje nierówności podłoża, za co Twój kręgosłup Ci podziękuje.
Musisz mieć świadomość, że maty samopompujące będą znacznie droższe niż karimaty.
4. RĘCZNIK
Możesz pomyśleć, teraz już przesadzili! Wiadomo, że mam ręcznik w domu. Jasne! Chcieliśmy tylko zwrócić Twoja uwagę na ręczniki szybkoschnące. Na biwaku to ważne, by ręcznik był szybko suchy, bo nie zawsze mamy piękną słoneczną pogodę by był na to czas. Co wyróżnia ręczniki szybkoschnące?
Zajmują bardzo mało miejsca w plecaku.
Schną szybko! I to trzy razy szybciej niż bawełniane ręczniki. Nie przesadzamy!
Jedyne o czym musisz pamiętać to, że wycieranie się ręcznikiem szybkoschnącym przypomina bardziej poklepywanie aniżeli pocieranie ciała. Na pewno warto w niego zainwestować.
Wyposażony? Życzymy udanej przygody!