Co oznacza temperatura komfortowa i ekstremalna śpiwora?

2023-07-24
Co oznacza temperatura komfortowa i ekstremalna śpiwora?

Temperatura komfortowa i ekstremalna na śpiworach to dwie wartości, które określają, jak dobrze śpiwór będzie utrzymywał ciepło w określonych warunkach. Temperatury te określają:

  • Temperatura komfortowa to temperatura, przy której większość użytkowników powinna czuć się komfortowo.
  • Temperatura ekstremalna to temperatura poniżej której użytkownicy mogą odczuwać dyskomfort.

Jak widać już sama różnica płci powoduje zupełnie inne odczucia, bo według statystyk kobiety marzną szybciej. 

Dane dotyczące zakresu temperatur Snugpak są oparte na ponad czterdziestopięcio letnim doświadczeniu producenta i relacjach klientów.

Wartości temperaturowe na śpiworach są podawane w stopniach Fahrenheita i Celsjusza. Należy pamiętać, że są to jedynie wartości orientacyjne i rzeczywisty komfort cieplny w śpiworze może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Na przykład, jeśli jesteś osobą ciepłolubną, możesz potrzebować śpiwora o niższej temperaturze komfortowej. Z drugiej strony, jeśli jesteś osobą zimolubną, możesz potrzebować śpiwora o wyższej temperaturze komfortowej.

Śpiwory Special Forces 2Sleeper Lite z podanymi zakresami temperatur.

Przy wyborze śpiwora należy wziąć pod uwagę również warunki klimatyczne, w których będziesz go używał. Jeśli planujesz spać w chłodnych warunkach, należy wybrać śpiwór o wyższej temperaturze komfortowej. Z drugiej strony, jeśli planujesz spać w ciepłych warunkach, możesz wybrać śpiwór o niższej temperaturze komfortowej. Co bardzo istotne, podane na śpiworach zakresy temperatur zakładają, że:

  1. będziesz spał w bieliźnie termoaktywnej,
  2. na dobrej jakości macie do spania
  3. oraz w namiocie.

Odczucie chłodu uzależnione jest także od naszego wieku, sprawności fizycznej i metabolizmu. Osoby młode i wysportowane nie będą odczuwały takiego chłodu jak osoby starsze. Ma znaczenie co zjesz na kolacje przed snem oraz czy jesteś aktualnie zmęczony. 

 

Śpiwór Antarctica używany w arktycznych warunkach pod namiotem.

 

 

Bielizna termoaktywna jest taka istotna podczas spania w śpiworze? Rzeczywiście dobrze dobrana odzież termoaktywna ma znaczenie na odczuwanie temperatury. 

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią bieliznę do spania pod namiotem. Klasyczna piżama nie będzie odpowiednia, bo zwykle wykonana jest z bawełny. Bawełna nie jest dobrym wyborem, ponieważ szybko chłonie wilgoć.

Dla spania pod namiotem lepiej jest wybrać bieliznę wykonaną z materiałów syntetycznych, takich jak poliester lub nylon. Są one szybkoschnące i nie chłoną wilgoci.

Dodatkowo, bielizna pod namiot powinna być luźna i wygodna. Nie powinna być zbyt obcisła, aby nie ograniczała ruchu.

Izolacja od podłoża znacznie wpływa na nasze odczuwanie chłodu, dlatego nie ma mowy o biwakowaniu bez maty czy karimaty. Jeżeli planujesz biwaki latem, to klasyczna karimata piankowa będzie odpowiednia. Jeżeli natomiast chcesz spać pod namiotem w innych porach roku rozważ koniecznie wybór maty samopompującej. Zwykle są one grubsze niż karimaty, w środku wypełniają się powietrzem co czyli je lepszym izolatorem. 

Co tak właściwie grzeje?

Śpiwory są wykonane z różnych materiałów, a ich wypełnienie stanowi kluczową rolę, bo to co nas grzeje to objętość powierza zmagazynowana w wypełnieniu. Wyróżniamy śpiwory puchowe i syntetyczne. Śpiwory puchowe sprawdzą się w zimnych i suchych! warunkach. Puch nie znosi wilgoci. Firma Snugpak produkuje wyłącznie śpiwory syntetyczne, wśród których najsłynniejsze to śpiwory z wypełnieniem Softie. Co charakteryzuje śpiwory Snugpak z wypełnieniem Softie?  Wypełnienie Softie wykonane jest z włókien poliestrowych, które są ściśle skręcone i tworzą strukturę przypominającą puch. Dzięki temu śpiwory Softie są bardzo ciepłe i zapewniają dobrą izolację termiczną. Dodatkowo, włókna poliestrowe są odporne na wilgoć, dzięki czemu śpiwór nie chłonie wilgoci i nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych.

Śpiwory Softie są również bardzo lekkie i łatwe w obsłudze. Można je łatwo zwinąć i spakować do niewielkiego plecaka, co jest idealne dla osób, które lubią podróżować i wędrować. Śpiwory Softie są również łatwe w praniu i suszeniu, dzięki czemu można je łatwo utrzymać w czystości.

Na co jeszcze wart zwrócić uwagę? Aby komfort cieplny śpiwora był zapewniony każda kolejna warstwa materiału była bardziej paroprzepuszczalna od poprzedniej. Istotne jest to, aby materiał zewnętrzny był impregnowany i zapewniał ochronę przed wilgocią.  

 

Śpiwór Softie 12 Endeavour z syntetycznym wypenieniem Softie sprawdzi się w wilgotnym środowisku.

Podsumowując, po pierwsze sprawdź w jakich warunkach będziesz nocował. Weź pod uwagę swoją kondycję fizyczną i wiek. Jeżeli masz wątpliwości to  trzymaj się temperatury komfortowej.

pixel